کفش کوه
کفش از مهمترین وسایل کوهنوردی به شمار میرود. با توجه به رشته ورزشی کوهنوردی و سنگ نوردی اندام تحتانی به خصوص پاها بیشترین درگیری و فعالیت را در این رشته ورزشی دارد و قاعدتا ًشایعترین آسیبهای این ورزش در پاها است که باید برای پیشگیری از آسیب به سلامت آنها بیشتر توجه کرد. برخلاف گذشته که به دوام کفش اهمیت داده میشد، امروزه کارایی (قابلیت فنی ) و راحتی آن اهمیت بسزایی داد.
شناخت پا (تفاوت پای زنان با مردان)، ویژگیهای آن (طول، پهنا، شکل قوس و حجم پا، انگشتان)، تعین نوع فعالیتی که با کفش خواهیم داشت (کوهنوردی یا کوه پیمایی یا طبیعت گردی )، شناخت ویژگیهای کفشهای مختلف، تهیه کفش متناسب با نوع فعالیت و نگهداری صحیح آن از نکات قابل تأمل در موضوع کفش کوه است.
در گذشته کفشها از چرم ساخته میشد که بنا به شرایط و مورد استفاده،ضخامت و تعداد لایه های چرم آن متفاوت بود. یکی از اشکالات کفش های چرمی زمستانی وزن و سنگینی آن بود که با اختراع لایه ها و پارچه های جدید با عناوین گورتکس - سیمپاتکس و تینسولیت تا حدی این نقیصه جبران شده است.زیره کفش کوهنوردی نیز از لایه های مخصوصی ساخته می شود که معروف ترین آن ویبرام ایتالیا است.
همچنین اخیراً لایه ای شوک گیر نیز ساخته شده که فشار ضربه های وارده به کف پا را می کاهد و موجب می شود که پا دیرتر خسته شود و در سرازیری،زانوها کمتر آسیب ببیند.
با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه ساخت کفش های کوهنوردی به دست آمده و به برخی از آنها اشاره شد؛ امروزه برای هر نوع برنامه کوهنوردی و برای هر فصل و منطقه کفش خاصی ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد و دیگر عنوان کفش های چهار فصل یا همه کاره دور از ذهن است. به عنوان مثال در کفش های مخصوص سنگنوردی نوع کفش برای مرد و زن و همچنین بسته به جنس و نوع سنگ متفاوت است.
به طور کلی می توان کفش های مناسب طبیعت گردی و کوهنوردی را به پنج دسته بزرگ به شرح زیر تقسیم کرد:
1 - کفش صعودهای هیمالیایی(Expedition): که دارای دو یا سه پوش ( لایه مجزا ) هستند. پوش اول از جنس چرم، پوش دوم از جنس فایبر گلاس و پوش سوم از جنس پارچه ضد آب گورتکس است که این لایه تا زیر زانوی فرد را می پوشاند .
2- کفش کوهنوری سنگین(Mountain high): در صعود های بلند زمستانی مانند ارتفاعات ایران به کار می روند و دارای یک یا چند لایه فوق الذکر است و قابلیت نصب کرامپون ( وسیله ای فلزی با 10 یا 12 دندانه نوک تیز که جهت حرکت روی یخ زیر کفش بسته می شود ) را هم دارند.
3– کفش کوهنوردی نیمه سنگین(Mountaineering): که برای سه فصل اول سال مورد استفاده قرار می گیرد.
۴- کفش کوهپیمایی یا ترکینک (Trekking): کفش هایی سبک است و برای صعود های یک روزه یا چند روزه سبک در ارتفاعات پایین به کار می رود.
5 - کفش راه پیمایی (Walking): که برای مسیرهای ساده و کفی استفاده می شود و شبیه کفش های معمولی ورزشی و یا اسپرتکس های معروف است.
6- کفش سنگنوردی(Climbing): این کفش ها که اصطلاحا ًکتانی سنگ نیز نامیده می شوند کفش هایی هستند که برای صعودهای سالنی و یا دیواره های سالنی استفاده می شوند.
------------

مکانهای خرید کفش در مشهد

۱- بلوار آزادی -آزادی ۳۸ جنب باشگاه کوهنوردی آزادگان فروشگاه رویای آرام  - آقای حسینی۶۰۴۴۹۱۶-۰۹۱۵۵۱۷۷۰۹۸

 

۲- خیابان امام خمینی نرسیه به ایستگاه سراب -آقای مجید جعفری۰۹۱۵۵۱۲۵۸۶۷

۳-فروشگاه کی ۲ خیابان بهارحدفاصل ۴راه استانداری تا چهار راه لشگر جناب آقای سیدی۰۹۱۵۱۱۲۵۷۹۶

با تشکر من وکوه