کشف جسد کوه نورد یخ‌زده از ارتفاعات توچال

خبرگزاری ایسنا : جمعیت هلال احمر شهرستان شمیرانات از تلاش 25 امدادگر برای نجات جان کوه‌نورد مفقودشده در ارتفاعات توچال خبرداد و گفت: متاسفانه شب گذشته پیکر یخ زده این کوه‌نورد در ارتفاعات «ایگل» یافت شد.

فریبا شاه‌محمدی با بیان اینکه در ساعت 13 روز جمعه 21 بهمن‌ماه امدادگران این جمعیت در جریان مفقودشدن کوه نوردی در ارتفاعات توچال قرار گرفتند، گفت: سه تیم عملیاتی شامل 12 امدادگر کوهستان برای یافتن این کوهنورد به منطقه اعزام شدند. وی با بیان اینکه این کوه نورد که «رسول ـ الف» نام دارد با ارسال پیامک‌ و تماس‌های منقطع به امدادگران مکان احتمالی مفقودشدن خود را اعلام کرد، گفت: این کوه نورد در تماس‌های پی در پی در روز جمعه اعلام کرد که در نزدیکی دره «اُسون» و در تماس بعدی عنوان کرد در دره بهمن‌گیر «فراخ لا» قرار دارد که با حضور امدادگران مشخص شد که این کوه نورد در این مکان‌قرار ندارد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر شمیرانات با بیان اینکه این کوه نورد در تماس‌های بعدی از استقرار در مکان‌هایی همچون قله توچال و چشمه نرگس خبرداد گفت: با تاریکی هوا و با توجه به وضعیت جوی نامناسب امدادگران در تماسی تلفنی آموزش ساخت اتاق برفی و زندگی در شرایط سخت و سرما را به این کوه نورد مفقودشده آموزش دادند که با روشن‌شدن هوا این کوه نورد در پیامکی عنوان کرد که حال عمومی‌اش مساعد است. شاه‌محمدی با بیان اینکه در نزدیکی‌های ظهر روز شنبه این کوه نورد عنوان کرد که احتمال می‌دهد تمامی آدرس‌های بیان شده را اشتباه عنوان کرده است، گفت: امدادگران با بررسی پاسخ‌های این کوه نورد دریافتند که این فرد هیچ‌کدام از علایم شهر تهران حتی برج میلاد را مشاهده نمی‌کند.

امدادگران دو بار دامنه جنوبی توچال را جستجو کردند

مدیرعامل جمعیت هلال احمرشهرستان شمیرانات با بیان اینکه این کوه نورد در آخرین پیامک خود عنوان کرد که تنها خانه‌های روستایی را مشاهده می‌کند، گفت: با توجه به مه غلیظی که در روز شنبه بر ارتفاعات توچال حاکم بود احتمال خطای دید این کوه نورد وجود داشت و امدادگران از ظهر روز جمعه تا شنبه دو بار دامنه‌جنوبی توچال را جستجو کردند اما اثری از این کوه نورد دیده نشد.

قطع ارتباط با کوه نورد

وی با بیان اینکه از روز شنبه اطلاعی از این کوه نورد در دست نیست گفت: بر اساس آخرین تماس‌ها با این کوه نورد وی دچار سرمازدگی شده بود. مدیرعامل جمعیت هلال احمر شهرستان شمیرانات با بیان اینکه 25 امدادگر به صورت شبانه‌روزی عملیات جستجوی این کوه نورد را برعهده دارند، گفت: در این چند روز سه مرتبه از بالگرد برای جستجوی منطقه مورد نظر استفاده شد. شاه‌محمدی با بیان اینکه حتی بهمن‌های ریخته شده در این مناطق نیز به صورت کامل توسط امدادگران مورد بررسی قرار گرفت، گفت: با این حال هیچ اثری از کوه نورد مفقود شده یافت نشد. وی درپاسخ به سوالی مبنی بر عدم بکارگیری از سگ‌های زنده‌یاب در عملیات جستجوی این کوه نورد مفقودشده گفت: به دلیل وسعت منطقه و همچنین بهمن‌گیر بودن این منطقه سگ‌های زنده‌یاب مورد استفاده قرار نگرفتند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمرشهرستان شمیرانات با بیان اینکه امدادگران احتمال می‌دادند که این فرد به سمت روستای «ایگل» و منطقه «شکرآب» حرکت کرده باشد گفت: براین اساس 17 امدادگر به سمت پشت قله توچال حرکت کرده و با انتخاب سه مسیر به جستجوی این کوه نورد مفقودشده پرداختند اما با وجود جستجوی تخصصی نتوانستند اثری از این کوه نورد بیابند. به گفته شاه‌محمدی تلاش امدادگران کوهستان برای یافتن ردی از این کوه نورد ادامه داشت تا اینکه سرانجام در ساعت 21 شب گذشته جسد یخ زده این کوه نورد در نزدیکی روستای «ایگل» پیدا شد که در عملیاتی چهارساعته به دامنه کوه منتقل و تحویل عوامل نیروی انتظامی داده شد

                                                                   من وکوه           .

 

نوشته شده توسط ALIREZARAJABIRAD در چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ ساعت 13:12 | لینک ثابت |
 

 صعود سراسری استان خراسان رضوی از نگاه دوست وهمنورد عزیزم میثم رودکی بچه باحال وخوب درگز

همایش بزرگ کوهنوردی استان هر ساله در دهه فجر برگزار می شود. و هیئت کوهنوردی استان پذیرای تعداد کثیری از کوهنوردان علاقه مند به این رشته ورزشی است. امسال برنامه این همایش استانی صعود به قله شیرباد بود که میزبانی آن بر عهده شهرستان طرقبه و شاندیز گذاشته شده بود.

در این صعود سراسری تیم کلنی (هیمالیانوردی استان) حضور موفقی داشت. سرپرستی فنی کل مسیرها به عهده آقای کدخدایی سرپرست تیم کلنی بود. سرپرستی تیم آقایان کلنی به عهده علی نیکبخت مربی خوب اهل درگز، و سرپرستی تیم بانوان کلنی به عهده خانم وفادارنیا بود.

من به همراه تیم کلنی و هم چنین به عنوان نماینده شهرستان درگز در این صعود شرکت داشتم و خیلی خوشحالم که در کنار همشهریان و سایر کوهنوردان خوب استان صعود باطراوت و خوبی داشتم. به همراه دوستان خوبم مرتضی خوشانی و محمود توسلی در مسیر دره دولت آباد که سرپرستی آن به عهده آقای علیان بود، وظایفی داشتیم که خوشبختانه به خوبی مسئولیت مان را انجام دادیم.

ابتدای حرکت ما از مسجد روستای دولت آباد و در ساعت 8 صبح بود. ساعت 1 بعد از ظهر در کنار یکی از باغهای زیبای دره دولت آباد و رودخانه زیبایش ناهار خوردیم. در طی مسیر و در فاصله کوتاه استراحتی که به کوهنوردان داده می شد آقای علیان توضیحاتی درباره کوله، راهپیمایی در کوهستان، هم چنین بهمن و خطرات آن و شیوه های مقابله و زنده ماندن در برابر بهمن را توضیح دادند. ساعت 5 عصر رسیدیم پناهگاه پیست اسکی شیرباد و همگی با برپایی کمپ و بعضی در داخل پناهگاه مستقر شدند.

حرکت به سمت قله قرار شد فردا ساعت 4 صبح باشد. در ساعت تعیین شده همه کوهنوردانی که تمایل به صعود داشتند به سمت قله حرکت کردیم و راس ساعت 7 قله را ناز کردیم و برگشتیم. من با انجام یک سرسره بازی عالی در مسیر برگشت هم خیلی کیفور و هیجان زده شدم.

نکاتی که برای من قابل توجه بود: آشنایی با دوستان جدیدی از شهر خودم درگز و سایر شهرستان ها، صعود در کنار کوهنوردان باسابقه و باتجربه استان و هم چنین دیدار مجددی با دوستان قدیمی و اساتیدی مانند آقای علیان (مربی خوبم) آقای رجبی راد (همنورد و وبلاگ نویس فعال – آفتاب شاندیز)، آقای احمدی (استاد گرامی – درگز)، آقای مبارکی (همشهری محترم – درگز)، آقای حاجی زاده (همنورد عزیز – تربت حیدریه) و … که از دیدن شان خیلی خوشحال شدم. هم چنین آن قمقه آبی که در پایان به عنوان هدیه به ما دادند برایم خیلی جالب بود.

در پایان از میزبانی شهرستان شاندیز و همکاری و تلاشهای کلیه کسانی که در این صعود نقش داشتند تشکر میکنم.

                                                                         من وکوه

نوشته شده توسط ALIREZARAJABIRAD در چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ ساعت 7:13 | لینک ثابت |
 

 

مرگ پنج كوهنورد در ارتفاعات كركس

جام جم آنلاين: رييس هيات كوهنوردي استان اصفهان درباره صعود كوهنوردان كاشان به كوههاي كركس و كشته شدن پنج نفر از آنها اظهارداشت: اين گروه 10 نفره از خبرگان اين رشته ورزشي بودند كه متاسفانه پنج نفر از آنها به دليل شكست برف، جان خود را از دست دادند.

سيد مجتبي غلافگر روز دوشنبه در گفتگو با ايرنا با بيان اين‌كه پيكر دو نفر از آنها از زير برف بيرون كشيده شد، افزود: پيكر سه نفر از آنها نيز زير برف قرار دارد كه تلاش براي بيرون كشيده شدن جسد آنها از زير برف ادامه دارد.

غلافگر، ارتفاع برف در منطقه‌اي كه كوهنوردان كاشاني در آن مفقود شده اند را بيش از دو متر عنوان كرد و افزود: كوهنوردان ياد شده در قسمت 'يال جنوبي' منطقه 'اوره' كركس به دليل شكست برف ناپديد شدند.

به گفته وي، رييس هيات كوهنوردي كاشان نيز در بين فوت شدگان است.

وي از كوهنوردان و علاقه مندان به ورزش كوهنوردي خواست از رفتن به ارتفاعات اصفهان خودداري كنند و براي كسب اطلاعات بيشتر از شرايط ارتفاعات استان اصفهان با هيات كوهنوردي استان اصفهان تماس بگيرند.

 روز گذشته گروههای امداد ونجات جمعیت هلال احمر موفق به نجات پنج نفر از این کوهنوردان شدند.

جمعه گذشته ‌يك گروه 10 نفري از كوهنوردان كاشاني در برنامه صعود زمستانه خود، به رشته كوه‌هاي كركس نطنز موسوم به «يال اوره» در ارتفاع دو هزار و 700 متري رفته بودند كه گرفتار بهمن شدند.

قله كركس با سه هزار و 980 متر ارتفاع در شمال استان اصفهان قرار دارد.

بهمن جان دو کوهنورد را گرفت

جام جم آنلاين: دو کوهنورد تبريزي به علت گرفتاري در بهمن در «بزقوش» سراب جان خود را از دست دادند.

دو نفر از 500  کوهنورد کشور که به مناسبت بزرگداشت دهه فجر انقلاب اسلامي به کوه 3303 متري بزقوش واقع در شهرستان سراب صعود کرده بودند به علت گرفتاري در بهمن جان خود را از دادند.

از ميان اين کوهنوردان يک گروه شش نفره از تبريز به نام «آلپ» در اين صعود دسته‌جمعي به غير از مسير عمومي، از مسير تخصصي صعود کرده و در نتيجه پنج نفر از آنان دچار بهمن مي‌شوند که دو نفر از آنان دراثر ريزش بهمن جان خود را از دست مي‌دهند.

در حال حاضر جسد يکي از آنان پيدا و به شهرستان سراب انتقال داده شده است.

بر اساس اين گزارش، بالگرد امداد بعد از اين اتفاق در محل حاضر شده و براي پيد کردن جسد ديگر کوهنورد فوت شده تلاش ‌کردند.

کوهنوردان از نبود امکانات کوهنوردي گروه‌هاي امداد و نجات گله‌مند بودند.(ايسنا)

پس از سقوط از صخره‌اي در قله دنا

دو كوهنورد خوزستاني نجات يافتند

جام جم آنلاين: دو کوهنورد خوزستانی پس از سقوط از صخره ای در قله حوز دال دنا از مرگ نجات یافتند.

مدیر سازمان جمعیت هلال احمر دنا گفت : چهار کوهنورد خوزستانی عصر دیروز به طرف منطقه گلوگاه بزکش حوز دال دنا صعود کردند که 2 نفر از آنها به دلیل تاریکی و نداشتن شناخت به منطقه ، از صخره ای پرتاب شدند.

وکیلی افزود: در پی این حادثه ، ساعت 9 شب اکیپ تخصصی سازمان جمعیت هلال احمر دنا متشکل از کوهنورد، پزشک و پرستار به منطقه مربوط اعزام شدند.

وی گفت : این تیم پس از پنج ساعت جستجوی بی قفه در سرمای بیش از منفی 10 درجه توانستند این دو کوهنورد را در ته دره ای پیدا کنند .

وکیلی افزود: بلافاصله این دو  کوهنورد به دلیل شکستگی و آسیب دیدن برخی از اعضای بدنشان ، با برانکارد به شهر سی سخت اعزام شدند و هم اکنون حال عمومی آنها مساعد است.

ريیس سازمان جمعیت هلال احمر دنا از مردم خواست بدون راهنما به خصوص در فصل سرما به قله های دنا صعود نکنند.

كشته و زخمي شدن 3 كوهنورد در كلاردشت

جام جم آنلاين: 3 كوهنورد مشهدي بر اثر سقوط سنگ در ارتفاع 4650 متري تخت سليمان كلاردشت كشته و زخمي شدند.

رسول نقوي راهنماي محلي قرارگاه كوهنوردي كلاردشت با اعلام اين خبر گفت: يك گروه ازكوهنوردان آزاد مشهد به سرپرستي حسين اماني سرپرست گروه و رئيس هيات كوهنوردي خراسان رضوي روزسه‌شنبه هشتم شهريور براي صعود به قله‌هاي 4850 و4800 متري علم كوه و تخت سليمان وارد كلاردشت شدند.

نقوي افزود: اماني به علت مريضي وكسالتي كه داشت در قرارگاه ماند و سرپرستي گروه براي صعود به قله به بنده محول گرديد.

وي گفت: صبح روز عيد فطرعازم قله شديم وشب در سرچال استراحت كرديم. ساعت 6 صبح روز پنجشنبه دهم شهريور به طرف قله تخت سليمان حركت كرديم و حدود ساعت 30/10 صبح درارتفاع 4650 متري قله بوديم كه 2 سنگ بزرگ از كوه رها شد و به طرف گروه آمد. وقتي متوجه شديم كه سنگ به گروه ما اصابت كرده بود.

بر اثر اين اصابت يكي ازاعضاي گروه به نام عليرضا اماني برادر حسين اماني كشته و2 نفرديگربه نام‌هاي علي رمضاني و اسداله حبيبي نيكجو از ناحيه پا و پهلو زخمي شدند.

حدود ساعت 20 پنجشنبه جسد كوهنورد و 2 زخمي توسط يك بالگرد هلال احمرازقله به بيمارستان طالقاني چالوس انتقال داده شد.

کلاردشت – رسولی

خبرنگار جام‌جم

مرگ كوهنورد 60 ساله در علم‌كوه

جام جم آنلاين: يك كوهنورد 60 ساله در علم كوه و در منطقه علم چال به دليل ايست قلبي جان سپرد.

 فخرالدین صدرسلفی کوهنورد 60 ساله كه به اتفاق 6 نفرازگروه کوهنوردی باشگاه دماوند قصدصعود از دیواره علم کوه را داشت درمنطقه علم چال براثر ایست قلبی در گذشت.

علی فرضی مسئول پایگاه کوهنوردی کلاردشت بااعلام این خبر گفت: این گروه 6 نفره ازباشگاه دماوندتهران به سرپرستی آقای کیومرثی روزشنبه 29/5/90 عازم منطقه علم چال پای دیواره سنگی شدند.

فرضی افزود: حدود ساعت7:30  روز یکشنبه به پایگاه اعلام شد که یکی از کوهنوردان به نام فخرالدین سلفی بر اثر ایست قلبی جان خود را از دست داده است و از پایگاه تقاضای بالگرد کردند. چون فرستادن بالگرد  برای این پایگاه امکان نداشت صبح امروز یک قاطر برای حمل جسد به منطقه علم چال اعزام کردیم که حدود ساعت 7 بعدازظهر جسد به پایگاه حمل خواهد شد.

 

نجات6 كوهنورد كرمانشاهي پس از گازگرفتگي در غار

6 كوهنورد كرمانشاهي كه به علت روشن كردن آتش در غاري در ارتفاعات پراو دچار گازگرفتگي شده بودند، با تلاش واحدهاي امدادي نجات پيدا كردند.

 اين 6 كوهنورد با روشن كردن آتش در داخل غار مستقر در ارتفاعات پراو دچار گاز گرفتگي شده و طي تماس تلفني، مراتب را به واحدهاي امدادي اطلاع داده بودند. اين گزارش حاكي است، 6 كوهنورد ياد شده با كمك اورژانس به همراه هلال‌احمر و ماموران آتش‌نشاني به مراكز درماني انتقال يافتند و وضع عمومي آنان رضايت‌بخش اعلام شده است.

مديرعامل هلال احمر مازندران اعلام كرد:

نجات 2 كوهـنورد گرفتار در علم‌كـوه

جام جم آنلاين: مدير عامل جمعيت هلال احمر مازندران با اعلام نجات يافتن دو كوهنورد گرفتار در ارتفاعات برفي علم كوه گفت: اين دو كوهنورد به همراه تيم امدادي در حال پايين آمدن از ارتفاعات علم كوه هستند.

هادي خنجري در گفت وگو با ايسنا، در اين‌باره اظهار كرد: صبح امروز تيم امدادگر و كوهنوردان جمعيت هلال احمر اين دو كوهنورد را در منطقه‌ «گرد فرانسوي» واقع در ارتفاعات علم كوه پيدا كنند.

وي گفت: منطقه‌ كه اين دو كوهنورد در آن گرفتار بودند، قيفي شكلي است كه دور تا دور آن را يخچال‌هاي برفي پوشانده است، به همين دليل اين دو كوهنورد پس از سقوط نتوانستند خود را به سطوح بالا برسانند.

مديرعامل جمعيت هلال احمر مازندران افزود: اين دو كوهنورد با تلفن‌هايي ماهواره‌اي كه به همراه داشتند، امدادگران را از محل گرفتار‌شدن خود مطلع كردند.

وي حال عمومي اين دو كوهنورد را مساعد ارزيابي كرد وگفت: اين دو كوهنورد به دليل شب ماني و سرما دچار افت جسماني شدند و يكي از كوهنوردان از ناحيه پا مجروح شده است كه در حال حاضر اين دو كوهنورد به همراه تيم امدادي در حال پايين آمدن از ارتفاعات علم كوه هستند تا به ارتفاعي برسند كه بالگرد مستقر در محل، قابليت پرواز و امدادرساني به مصدومان را داشته باشد.

نجات كوهنورد 28 ساله پس از سقوط از ارتفاع 20 متري

مديرعامل هلال احمر اروميه از نجات جواني 28 ساله پس از سقوط از ارتفاع 20 متري خبر داد.

علي‌اكبر جوانمرد با بيان اين ‌كه وضعيت اين جوان در حال حاضر خوب است به ايسنا گفت: احسان كه همراه دوستان خود به منطقه‌اي به‌نام دره شهدا در جاده اروميه ـ اشنويه رفته بود، در دامنه كوهستاني كه صعب‌العبور بود از ارتفاع 20متري سقوط كرد. وي بي‌احتياطي در صعود غيرحرفه‌اي و نداشتن وسايل و شرايط مناسب براي كوهنوردي اين جوان را عامل اصلي اين سقوط دانست و افزود: بر اثر بي‌احتياطي اين جوان احتمال قطع نخاع وي وجود دارد.

مديرعامل هلال احمر اروميه گفت: تيم امداد و نجات كوهستان اروميه بعد از گزارش ارسالي، بلافاصله به محل حادثه‌ اعزام شده و فرد حادثه‌ديده را كه قادر به حركت نبود، پس از انجام كمك‌هاي اوليه در محل به بيمارستان امام خميني اروميه منتقل كردند.

مرگ بانوي كوهنورد ايران

يك بانوي كوهنورد ايراني هنگام بازگشت از سلسله جبال هيماليا جان باخت. ليلا اسفندياري كه موفق شده بود قله «گاشربروم 2» از سلسله كوه‌هاي هيماليا در نپال را فتح كند، هنگام بازگشت از اين قله در فاصله كمپ 3 دچار حادثه شد و جان خود را از دست داد. اسفندياري 2 سال پيش در صعود به قله «نانگاپاربات» سرپرست تيم اعزامي بود كه در آن صعود، سامان نعمتي يكي ديگر از كوهنوردان ايران دچار حادثه شد و جان خود را از دست داد.

مرحومه ليلا اسفندياري ششمين ورزشكار ايران است كه طي يك هفته گذشته جان خود را از دست داده است. پيش از اين روح‌الله داداشي (قوي‌ترين مرد ايران)، زهرا فرجي (عضو تيم ملي قايقراني)، رضا كريم‌پور (عضو تيم تيراندازي)، علي رضايي (رئيس هيات واليبال استان كرمان) و صادق شيخ‌زاده (قهرمان پرس‌سينه) در حوادث مختلف جان خود را از دست داده بودند.

 

هنگام بروز حادثه با تلفن 147 تماس بگيريد

نجات 13 کوهنورد از مرگ

جام جم آنلاين: مدیر روابط عمومی سازمان امداد و نجات هلال احمر از نجات 13 کوهنورد مفقود شده، از مرگ خبر داد.

حسین درخشان در گفتگو با مهر اظهار داشت: روز گذشته امدادگران شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری در جریان مفقود شدن یک تیم کوهنوردی در آبشار این شهر قرار گرفتند. بلافاصله دو تیم امداد و نجات به ارتفاعات آبشار اعزام و موفق شدند پس از چندین ساعت جستجو 13 نفر از اعضای این تیم را پیدا و به پایین ارتفاعات منتقل کنند.

وی افزود: خوشبختانه همه اعضای این تیم سالم بوده و هیچکدام آسیب جدی وارد نشد.

مدیرروابط عمومی سازمان امداد و نجات هلال احمر از کوهنوردان خواست قبل از صعود به ارتفاعات محل عبور را بشناسند. همچنین در مواقع بروز حادثه بلافاصله با تلفن 147 سازمان امداد و نجات یا پلیس 110 تماس بگیرند.

                                                                                                        من وکوه

 

 

 

 

نوشته شده توسط ALIREZARAJABIRAD در سه شنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۹۰ ساعت 12:45 | لینک ثابت |
 

  

مرگ ویتالی گورلیک و پایان اکسپدیشن روس‌ها

امروز ۶ فوریه ۲۰۱۲ ساعت ۱۱:۳۰ صبح، خبری کوتاه از تیم روسی صعود زمستانی K2 دریافت شد:

«ویتالی گورلیک در بیس کمپ درگذشت ، تسلیت به خانواده و دوستانش و به همه‌ی اعضای تیم»

ویکتور کوزلوف، سرپرست تیم تصمیم به پایان برنامه گرفت. او خبر داد که:

«تمام اعضای تیم در کمپ اصلی در حال أآماده شدن برای فرود هستند، هلی‌کوپتری برای بردن جسد ویتالی قرار است به پرواز درآید اما شرایط نامناسب هوا و باد و کولاک برف اجازه‌ی این کار را نداده است

------------------------------------------------------------------------------------

      

گروهی از تواناترین دیواره‌نوردان ایرانی برنامه‌ای برای صعود به برج ترانگو در سال ۱۳۹۱ تدارک دیده‌اند، آنها تا بحال پنج  اردوی آماده‌سازی برگزار کرده‌اند که اخرین آن یخ‌نوردی بر روی آبشار نوا و بیواک بر روی آبشار یخی بوده است.

گزارشی ازاین فعالیت‌ها در یک صد و چهارمین نشست انجمن ارائه خواهد شد.

 

در این نشست هم‌چنین گزارش ۲۰ امین پیمایش غار پراو توسط یوسف سورنی‌نیا را خواهیم داشت:

-------------------------------------------------------------------

                          

پیدا شدن پیکر بی جان یکی از مفقودین حادثه بهمن تاریک دره

با کمال تاسف لحظاتی پیش خبر پیدا شدن پیکر بی جان یکی از کسانی که روز جمعه هفته جاری در حادثه ریزش بهمن در منطقه پیست اسکی تاریک دره همدان در برف گرفتار شده بود را از نیروهای تیم جستجوی مستقر در محل در یافت کردیم  به گزارش رسیده مراحل نهایی بیرون کشیدن این جسد هم اکنون در حال جریان است و  بر اساس شواهد و قرائن موجود این جسد اکبر سموات راننده دستگاه برفکوب پیست اسکی بوده است به گفته یکی از سرپرستان گروه های جستجو امروز تعداد 4 بیل مکانیکی در دو نقطه از منطقه بهمن زده مشغول فعالیت هستند  و تا کنون توانسته اند یک نفر از 4 نفر مفقود را بیابند و جستجو برای یافتن بقیه مفقودین کماکان ادامه دارد. بنا بر همبن گزارش امروز تعداد حدود 200 نفر از کوهنوردان ، نیروهای امداد گر جمعیت هلال احمر ، نیرو های یگان ویژه و همچنین تعدادی از نیروهای اعزام شده از سایر استان ها با استفاده از وسایل و تجهیزاتی نظیر دستگاه های پیشرفته فلز یاب و یک قلاده سگ آموزش دیده جهت چنین شرایطی که از استان آذر بایجان شرقی به این محل آورده شده در حال جستجو می باشند
هیئت کوه نوردی استان همدان

-----------------------------------------------------------

        

هیمالیا نوردی در ایران: گذشته، حال، آینده

چکیده سخن رانی دکتر جوادی در همایش بزرگداشت عظیم قیچی ساز:

«هیمالیا نوردی در ایران: گذشته، حال، آینده»

پس از چند تلاش پراکنده و تقریبا ناشناخته برای حضور در هیمالیا، نخستین حرکت های جدی کوه نوردان ایرانی در هیمالیا در دهه پنجاه آغاز شد که صعود مشترک ایران و ژاپن به ماناسلو و تلاش مشترک ایران و چین برای صعود اورست از مهم ترین آنهاست.

دهه شصت، دوره رکود کوه نوردی – بویژه هیمالیا نوردی – در ایران بود که از مهم ترین علت های آن می توان به شرایط جنگی حاکم بر کشورمان اشاره کرد. در این دوره، از حرکت های جدی مربوط به این دهه می توان به صعود کوه آیلند ( آیلند پیک ) توسط کوه نوردان مشهد اشاره کرد.

نقش عامل انسانی در ریزش بهمن

هر سال در فصلهای زمستان و بهار، شاهد ریزش بهمن هایی در مناطق گوناگون کشورمان هستیم که برخی از آنها، موجب بروز سانحه و مرگ فرد یا افراد گرفتار می شوند. کوه نوردان، تنها قربانیان سوانح بهمن نیستند اما بخش قابل توجهی از این قربانیان را تشکیل می دهند. هدف این نوشتار، پرداختن به شیوه های کنترل بهمن و نقش دستگاه های دولتی و دیگر سازمان های مرتبط با راه و ترابری، ورزشهای کوهستانی و زمستانی، جستجو و نجات و ... در پیشگیری ازسوانح بهمن نیست. در این نوشتار می خواهیم به واپسین حلقه از زنجیره عوامل پیدایش و ریزش بهمن یعنی « عامل انسانی » بپردازیم. در واقع می خواهیم ببینیم چرا و چگونه گروهی از کوه نو ردان « در شرایط نامناسب » از « جای نامناسب » سر در می آورند و خود را گرفتار « مرگ سپید » می کنند.

     منبع: سایت انجمن کوهنوردان ایران

                                                                                          من وکوه

 

نوشته شده توسط ALIREZARAJABIRAD در سه شنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۹۰ ساعت 7:12 | لینک ثابت |
 

 
  
آخرین مهلت ارسال مدارک آزمون مربیگری درجه سه کوهپیمایی  
 

هیئت محترم کوهنوردی شهرستان............
موضوع: ارسال مدارک جهت شرکت درکلاس  مربیگری

 با سلام
     احتراما پیرو نامه شماره 15831/50 مورخ 20/10/90 بدینوسیله به اطلاع میرساند هرچه سریعترنسبت به ارسال کلیه مدارک افرادشرکت کننده در آزمون مربیگری درجه سه کوهپیمایی که قبلااعلام گردیده با اصل فیش مربوطه و برابر اصل نمودن مدارک توسط مراجع قضایی تا روز سه شنبه مورخ 25/11/90 جهت اعلام اسامی به فدراسیون محترم اقدام نمایند. در غیر این صورت به مدارکی که پس از این تاریخ ارسال گردد ترتیب اثر داده نخواهد شد.

  
                                       
                                                                حسین امانی
                                                                                                       رئیس هیئت استان 
------------------------------------------------------------------------

   
:: خراسان رضوي مقام سوم مسابقات سنگنوردي مستركاپ فجر
 تيم سنگنوردي خراسان رضوي اعزامي به مسابقات مستركاپ فجر با كسب 254 امتياز مقام سوم اين مسابقات را به دست آورد. بنا بر گزارش جدید "بابک ضیاء" داور رده‌بند رقابت&zwnj ...
:: صعود موفق كوهنوردان استان به قله شيرباد
 صعود سراسري زمستانه كوهنوردان استان گراميدشت سي و سومين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي كه از 19 بهمن ماه آغاز شده بود روز گذشته با صعود موفقيت آميز بانوان و آقايان كوهنورد به قله 33 ...
:: آخرین خبرها از صعود زمستانه کوهنوردان استان
 آخرین خبرهای رسیده از برنامه صعود کوهنوردان استان حاکی از آن است که کوهنوردان موفق به برپایی کمپ در منطقه شدند. به گزارش روابط عمومی هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی خراسان رضوی از ...
:: افتتاحییه صعود سراسری کوهنوردان استان برگزار گردید
 افتتاحییه صعود سراسری زمستانه کوهنوردان استان به قله شیرباد شب گذشته در سالن ورزشی الغدیر در شهرستان شاندیز برگزار گردید. این برنامه با حضور بیش از 330 کوهنورد از سراسر استان در ...
:: اعلام زمان پذیرش ثبت نام کنندگان صعود سراسری شیرباد
   اداره محترم ورزش و جوانان شهرستان .... هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی سلام علیکم احتراما، به اطلاع می رساند پذیرش تیم های صعود کننده در ...
:: كسب مدال طلا و بهبود ركورد «سرعتـ» توسط حمید رضا توزنده‌جانی سنگنورد خراساني در مسابقات سنگنوردي مستر کاپ فجر
 حميدرضا توزنده جاني بار ديگر افتخار آفريد. حميدرضا توزنده جاني سنگنورد ارزنده خراساني كه چند روز پيش  موفق به كسب مقام چهارم رشته بولدرينگ در مسابقات سنگنوردي مستركاپ فجر201 ...
:: اعلام اسامی اعضاء تیم های کلنی آقایان و بانوان استان
 بنا به اعلام کارگروه هیمالیانوردی استان، اسامی افراد واجد شرايط حضور در تیم های کوهنوردی کلنی آقایان و بانوان به شرح ذیل می باشد. قـابـل ذکــر است 1-اسامی بر اس ...
:: سنگنورد خراساني مقام چهارم بولدرينگ مسابقات بين المللي جام فجر را كسب نمود
 مسابقات سنگنوردي بين المللي جام فجر كه با حضورسنگنورداني از كشورهاي مختلف از 5 شنبه 12 بهمن ماه در زنجان آغاز شده بود ساعتي پيش در رشته بولدرينگ قهرمانان خود را مع ...
:: مديركل امور اجتماعي استانداري خراسان رضوي: كوهنوردي يك ورزش جامع، كامل و پرنشاط است
 جلسه ستاد هماهنگي صعود سراسري كوهنوردان استان به قله شيرباد به مناسبت گراميداشت سي و سومين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران امروز با حضور مديركل امور اجتماعي استانداري خراسان رضوی
من وکوه

نوشته شده توسط ALIREZARAJABIRAD در دوشنبه بیست و چهارم بهمن ۱۳۹۰ ساعت 7:18 | لینک ثابت |
 

                                      


انجمن پزشکی کوهستان ایران: انسان یک موجود خونگرم است، یعنی برای آنکه فعالیت‌های زیستی بدن بدون مشکل انجام شود، دمای بدن باید حدود ۳۷ درجه سانتی گراد باقی بماند. اما وقتی در محیط سردی قرار بگیریم، بدن شروع به لرزیدن می‌کند و جریان خون به نقاط انتهایی رگ‌ها قطع می‌شود.

اگر دمای درونی بدن ۲ درجه سانتیگراد کاهش یابد سرمازدگی به سراغ آدم می‌آید، سطح هشیاری کاهش می‌یابد و ضربان قلب ضعیف می‌شود، وقتی دمای درون بدن به ۲۴ درجه سانتیگراد برسد قلب از کار می‌افتد و انسان می‌میرد.

رکورد تحمل سرما مربوط به خانمی به نام آنا بگنهام است که ۸۰ دقیقه در مخلوطی از آب و یخ گیر کرده بود و دمای بدنش تا ۱۳ درجه سانتیگراد افت کرده بود! اما شانس با او همراه بود که به رغم آنکه تنفس و ضربان قلبش در این دمای بسیار پائین قطع شده بود، اما مغز او هم به حداقل فعالیت رسیده بود و از آنجا که به اکسیژن زیادی نیاز نداشت، توانست دوام بیاورد و زنده بماند.

منبع: انجمن پزشكي كوهنوردان. دكتر مساعديان

 با تشکر از وبلاگ مطهره

                                                                                          من وکوه

نوشته شده توسط ALIREZARAJABIRAD در یکشنبه بیست و سوم بهمن ۱۳۹۰ ساعت 12:17 | لینک ثابت |
 

                   

                               

          

گزارش صعود سراسری استانی به قله 3320متری شیرباد (بام خراسان بزرگ )

صعود سراسری استانی امسال به همت هیئت کوهنوردی وصعود های ورزشی استان خراسان رضوی در تاریخ های 19 الی 21 بهمن به قله 3320 متری شیرباد برگزار گردید این صعود را 350 نفر کوهنوردان خراسانی متشکل از هیئت های شهرستانی – باشگاه ها وگروه های کوهنوردی مشهد ، همچنین ارگانها وسازمانها یاری نمودند این صعود در دو جبهه شمالی(دره زشک ) وجنوبی (دولت آباد) برگزار گردید .که افراد شرکت کننده در این دو مسیر صعود خود را انجام وموفق به صعود قله شدند .امسال به حول وقوه الهی زمستان خوب همراه با بارش های خوب باعث شد کوهنوردان بتوانند البته باسختی بسیار از دومسیر قله را فتح کنند شرح برنامه صعود سراسری این چنین بود که عصر 19 بهمن ساعت 30/17 مراسم افتتاحیه در سالن تربیت بدنی شاندیز(الغدیر)با تلاوتی چند از آیات قران کریم وسرود جمهوری اسلامی شروع شد . سالن کم کم با ورود نفرات باشگاه ها وتیم های کوهنوردی شلوغ وشلوغ تر می شد بلند گو های تهیه شده در سالن هم سرود و موزیک های مهیج انقلابی در فضای سالن غوغا و شوری به پا کرده بود بروبچه های هیئت کوهنوردی شهرستان طرقبه و شاندیز وهمچنین باشگاه کوهنوردی آفتاب شاندیز که انصافا" سنگ تمام گذاشته بودند وبا 46 نفر این مراسم را از ابتدا تا انتها مدیریت کردند من می دیدم که با چه شور وحالی از این طرف به آن طرف سالن ومحوطه می دویدند و خستگی در چهره این عزیزان معنا نداشت بالاخره میهمانان ومدعوین ، مسئولین ورزشی شهرستان واستان وهمچنین پیشکسوتان عرصه کوهنوردی خراسان در محل های تعیین شده مستقر شدند مجری برنامه در فضای سالن مرتب از میهمانان وشرکت کنندگان در صعود تشکر می کرد در خلال برنامه چندین بار فضای سالن تاریک می شد وکلیپ های تصویری نمایش داده می شد وبالاخره سخنرانی های شروع شد با حضور ریس هیئت کوهنوردی شهرستان طرقبه وشاندیز – یخشدار ورئیس هیئت کوهنوردی شاندیز- معاون امور ورزش سازمان ورزش وجوانان استان به نیابت از طرف ریس سازمان ورزش وتربیت بدنی وجوانان استان – ریئس هیئت کوهنوردی استان خراسان رضوی وتنی چند از پیشکسوتان کوهنوردی سخنانی ایراد کردند. کم کم با تذکرات مجری تیم ها آماده شدند برای رژه از جلوی جایگاه .تیم ها تک تک با اعلان مجری وبا تشویق حاضرین عبورکردند  وپس از آن مراسم تقدیر از بهترینهای کوهنوردی استان از جمله آقای توزنده جانی بواسطه مقام های ارزنده در زمینه سنگنوردی و تعدادی از دوستان که در طی سال در برنامه های مختلف هیئت را یاری نموده بودند انجام گرفت . در این مراسم همسر زنده یاد عباس جعفری( اولین زن مسلمان صعود کننده به قله اورست ) تقدیر بعمل آمد وایشان سخنانی ایراد فرمودند . در طرفی از سالن چیدمان کوله های رنگی والبته بزرگ کوهنوردان نمای زیبایی به سالن الغدیر می داد.کم کم با تذکرات مجری تیم ها آماده شدند .بالاخره مراسم با شکوه خاصی به پایان رسید وکوهنوردان تک تک اززیر طاق نصرتی پراز گل که قرآنی نیز بالای آن بود عبور کردند ووارد سالن خروجی مجموعه ورزشی شدند که عزیزان کوهنورد باشگاه آفتاب شاندیز با بسته های شکیل میوه – کیک وآبمیوه از کوهنوردان شرکت کننده پذیرایی کردند سپس کوهنوردان پیاده بسمت رستوران پدیده شاندیز برای صرف شام حرکت کردند .در آنجا هم خداوکیلی خوب از ما کوهنوردان استقبال خوبی شد . آنجا هم از طرف مسئولین وموسسه اعتباری مهرآوران وبخشداری وشورای شهر شاندیز بسته فرهنگی به عزیران داه شد. در پایان مراسم شام کوهنوردان با چندین دستگاه مینی بوس واتوبوس به دو مسیر زشک ودولت آبادساعت 30/22حرکت کردند من در مسیر دولت آباد بودم قرار بر این بود که شب در حسینیه روستای دولت آبادخوابیدیم و صبح روز5شنبه 20بهمن مسیر18کیلومتری پیست اسکی شیرباد که دقیقا" زیرقله شیرباد قرار میگیرد را پیمایش کردیم. ودر مسیر از رودخانه وباغات روستائیان همچنین سد زیبای دولت آباد عبور کردیم تابلوی راهنما 10 کیلومتر تا پیست اسکی شیرباد را نشان می داد ادامه مسیردادیم ارتفاع روبه بالا می رفت وهوا سردتر وسردتر می شد از چند مسیر بهمن عبور کردیم که 2مورد آن بهمن ها ریزش کرده بودوجاده بسته شده بود وبوادوزر شرکت پیست اسکی در حال باز کردن مسیر بود بالاخره ساعت 45/16 به تاسیسات پیست اسکی رسیدیم تیم ما حدود 140 نفر در مسیر دولت آباد بود که ازاین تعداد 40 نفر خانم تیم را یاری می کردند. پس از رسیدن به محل توسط مسئولین هیئت استان اعلام شد کوهنوردان سریعا" چادر بزنند زیرا هوا روبه خراب شدن بود وباد شدید همراه با بوران وسوز زیادی منطقه را پوشانده بود تعدادی از کوهنوردان که چادر نداشتند بهمراه تعدادی از بانوان کوهنورد در سالن نیمه تمام مجتمع اسکی مستقرشدند در طبقه هم کف آقایان وطبقه زیرین بانوان بساط چای وشام مهیا شد ودوستان استراحتی کردند .تعدادی از دوستان هلال احمر هم برای پشتیبانی –ترابری ولجستیک وارتباطات رادیویی کوهنوردان در منطقه حضور داشتند و من در آن هوای سرد وطوفانی بهمراه تعدادی از کوهنوردان ونیروهای هلال احمر توانستیم دکل 10 متری ارتباطات بیسیم منطقه دولت آباد وزشک را راه اندازی کنیم (خداییش خیلی زحمت کشیده شد تا ارتباط یرقرار شد. صبح روز جمعه 21/11/90 ساعت 30/3 صبح بیدارباش زده شد .تعداد60 نفر آقایان و20نفر از بانوان با سرپرستی آقایان علیان وظریف ایستگاه پیست اسکی را ساعت 5/4 صبح ترک کردند در مسیر باد شدید همراه با برف وبوران بود تیم مجهز به تمامی تجهیزات زمستانی مسیر زیر یال قله را به مسافت تقریبی 1300متر را در پیش گرفتند داخل بیسیم امداد اعلام شد تعدادی از کوهنوردان دچار مشکل شده وبه پایین برمی گردند که از طرف رئیس هیئت استان بمن ماموریت داده شد تا این دویتان که خانم وآقا بودند را از ارتفاع 2700 متری به پایین بیاوریم در عمق دره ودر مسیر پیست اسکی برفی با ارتفاع 100 الی 120 سانتیمتر بود که مرتب توسط یکدستگاه پیست کوب کوبیده می شد تا ما بتوانیم راحتتر تردد کنیم پس از روشن شدن هوا ماموریت جمع آوری کوله ها وچادرهای تمامی کوهنوردان به تیم 4نفره به سرپرستی من داه شد وپس از بارگیری کوله ها توسط یکدستگاه کامیون یونی ماگ هلال احمرماموریت سوم از طرف رئیس هیئت استان به من محول شد وآن این بود که  تیم 33نفره آقایان که اکثرا" کوهنوردان مصدوم وکسانی که نتوانسته بودند صعود به قله داشته باشند را بسمت پایین ببرم کار آیانی نبود مسیر کاملا" یخ زده همراه با بارشهای زیاد شب قبل مسیر را لغزنده وخطرناک کرده بود در تیم افراد مسن هم داشتم وبا توکل به خدا ویکدستگاه بیسیم که مرتب با مرکز پیام امداد ومسئولین برگزار کننده در تماس بودم به پایین به ستون یک حرکت کردیم پشت سر ما کامیون حامل کوله ها حرکت کرد ولی نتوانست ادامه مسیر بدهد جاده در سرازیری یخ زده بود وامکان سرخوردن بداخل دره وجود داشت از بولدوزر پیست کمک گرفتیم ومسیر را بازگشایی کرد تا تیم بتواند عبور کند کامیون از تیم فاصله گرفت وکوله ها را در محوطه سد دولت آباد پیاده کردحدود 10 کیلومتر پیاده روی کردیم تابه سد رسیدیم ودر آنجا بیسیم بمن اعلام کرد که توقف کنیم تا از دولت آباد خودروهای نیسان برای حمل کوهنوردان وکوله ها به محل اعزام شوند در مسیر بخشدار شاندیز را دیدم بعلت یخ زدگی خودروی حامل ایشان نتوانست بالا برود وبا کامیون امداد به بالا رفت . حدود یکساعت در محل سد بودیم که نیسان ها (شش دستگاه ) بمحل رسیدند وکوهنوردان وکوله ها را بار زدند بمقصد روستای دولت آباد خارج از روستا مینی بوس ها توقف کرده بودند وهرنیسان که می رسید پس از کنترل کوله ها سوار بر مینی بوس ها شده وبه طرف شاندیز براه می افتادند . ماموریت آخر بمن اعلام شد وآن این بود مسئولیت ترانسپورت تمامی کوهنوردان از منطقه بسمت شاندیز واین عزیزان که توسط نیسان ها بمحل مینی بوس ها می رسیدند آنان را با مینی بوس اعزام می کردیم وسرپرستی این کار نیز با من بود بالاخره ساعت 45/13 عملیلات جابجایی کوهنوردان به اتمام رسید ومن با آخرین مینی بوس بسمت شاندیز از مسیر جاده خاکی کاهو براه افتادیم در محل فقط خودروهای خلال احمر بودند که آنان نیز پشت سر ما براه افتادند در شاندیز در محل دانشسرای شهید باهنر از تمامی گروه ها توسط هیئت طرقبه وشاندیز وهمچنین بروبچه های باشگاه کوهنوردی آفتاب شاندیز استقبال خوبی شد وبا چای وسرو شله (نهار) از عزیزان کوهنورد پذیرایی کردند در انتها هم به تمامی کوهنوردان شهرستانی یک بسته حاوی هدیه وحکم صعود تقدیم شد وعزیزان با کوله باری از خاطرات خوش شاندیز را بسمت شهرهای خود ترک کردند . در آخر باید یک تشکر جانانه از زحمات تک تک عزیزانی که در شهر شاندیزمیزبان کوهنوردان بودند . از جمعیت هلال احمر شهرستان مشهد خصوصا" گروه امداد ونجات . از مجموعه هیئت کوهنوردی استان خراسان رضوی وهیئت کوهنوردی شهرستان مشهد . از گروه کوهنوردی آفتاب شاندیز . از شهرداری . بخشداری . شورای شهر. ودیگر دست اندرکاران شهرستان طرقبه شاندیز بنمایندگی از طرف کوهنوردان شرکت کننده در این صعود تشکر وقدردانی می کنم . امید است در برنامه های بعدی موفق وپیروز باشند.

                                                                                          من وکوه

 

 

نوشته شده توسط ALIREZARAJABIRAD در یکشنبه بیست و سوم بهمن ۱۳۹۰ ساعت 11:47 | لینک ثابت |
 

                                        

                              

 در آستانه برگزاری صعود سراسری استانی قله ۳۳۲۰ متر شیرباد بلندترین ارتفاع خراسان بزرگ

توسط تیم اعزامی باشگاه کوهنوردی آفتاب شاندیز  جانپناه شهید رضوی در ارتفاع ۲۹۰۰ متری مجهز به سیستم روشنایی گردید لازم بذکر است نصب پانل های خورشیدی وهمچنین تعبیه پریز برای استفاده کوهنوردان همچنین نصب چراغ چشمک زن در بالای جانپناه برای پیدا کردن مسیر در شرایط بد آب وهوا وشب توسط این عزیزان نصب گردید. من وکوه به تک تک این عزیزان خدا قوت می گوید این خبر را جناب آقای علی گازری مدیرعامل موسسه ورزشی وفرهنگی آفتاب شاندیز طی تماس تلفنی به خبرنگار من وکوه اعلام گردید.

برو بچه های گروه کوهنوردی آفتاب شاندیز در این همایش بزرگ کوهنوردی استان در شهر شاندیز حسابی سنگ تمام گذاشتند وشاید گفت بهترین آن نصب سیستم روشنایی در این جانپناه بود لازم بذکر است آقای گازری همچنین اضافه کرد در برنامه ریزی های آینده در بهار یا تابستان ۱۳۹۱ جانپناه   در دوطبقه به موکت مفروش  ورنگ آمیزی خواهد شد  . برای این عزیزان آرزوی موفقیت داریم . وهمچنین از تمامی عزیزان طبیعت گرد وکوهنورد خواهش می کنیم زحمات این عزیزان را با نگهداری بهنیه این مجموعه یاری نماییم .

                                                                    من وکوه

نوشته شده توسط ALIREZARAJABIRAD در یکشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۹۰ ساعت 20:55 | لینک ثابت |
 

 

آخرين خبرها از صعود سراسري استاني :

-         امروز 16/11/1390 هيئت كوهنوردي استان خراسان رضوي طي ارسال پيامك اعلام كرد آخرين فرصت براي ثبت نام  گروه ها ، باشگاه ها ، وعلاقه مندان به شركت در صعود سراسري شيرباد تا مورخ 16/11/1390 مي باشد.

         

-         جلسه آخرين هماهنگي ها وامور اجرايي ستادي  صعود سراسري  با شركت رئيس هيئت استان خراسان رضوي ومعاونين ايشان با مسئولين اجرايي صعود سراسري قله شيرباد در شهرستان طرقبه وشانديز عصر روز يكشنبه در شهر شانديز برگزار شد.

 

-         روستاهاي دولت آباد و زشك  ميزبان كوهنوردان سراسر استان خراسان رضوي در اين صعود خواهند بود.

 

-         اين صعود در دو مجموعه آقايان وبانوان در مسيرهاي مختلف با شركت كوهنوردان مستعد از باشگاه ها وگروه هاي كوهنوردي استان همچنين پيشكسوتان مورد استقبال گرمي قرار گرفته

 

 

-         مدت برنامه اين صعود از تاريخ چهارشنبه 19/11/1390 الي 21/11/1390 بمدت سه روز در منطقه شانديز برگزار مي گردد.

 

-         مراسم افتتاحيه صعود سراسري قله شيرباد به ارتفاع 3320 متر (بلند ترين ارتفاع خراسان بزرگ ) در تاريخ چهارشنبه 19/11/1390 در محل سالن ورزشي الغدير شهر شانديز ساعت 16 برگزار مي گردد.

 

                                                              من وكوه

 

نوشته شده توسط ALIREZARAJABIRAD در یکشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۹۰ ساعت 20:31 | لینک ثابت |
 

    
 جلسه هماهنگی و برنامه ریزی ستاد صعود سراسری زمستانه کوهنوردان استان به قله شیرباد امروز در بخشداری شهرستان طرقبه و شاندیز در حالی برگزار شد که در این جلسه امانی رئیس هیئت استان، وفائیان نائب رئیس، لطفی مسئول کارگروه شهرستان های هیئت و هم چنین نعمتی رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان شاندیز، افاجی بخشدار و رئیس هیئت شهرستان شاندیز دبیر و نائب رئیس شهرستان حضور داشتند. در ابتدای جلسه افاجی به موضوع آمادگی ها و هماهنگی های انجام شده توسط آن هیئت در خصوص صعود سراسری شیرباد در شهرستان طرقبه و شاندیز پرداخت. در ادامه امانی رئیس هیئت استان ضمن بیان این نکته که هدف هیئت کوهنوردی استان فعال شدن و استفاده از نیروها و توانمندی های کلیه کوهنوردان در شهرستان های استان می باشد افزود با توجه به شرایط فنی منطقه، برگزاری موفق این صعود مستلزم تجمیع همه نیروها و توانمندی های موجود در شهرستان طرقبه و شاندیز می باشد. در ادامه این جلسه موارد فنی صعود، پشتیبانی و تدارک و روابط عمومی صعود مورد بحث و بررسی قرار گرفت و هماهنگی ها و همفکری های لازم صورت گرفت. در پایان این جلسه امانی و همکارانش در هیئت استان از سالن محل برگزاری افتتاحییه صعود بازدید نمودند.        

  

                                   
 
 
                                                     من وکوه
     
 
                     

نوشته شده توسط ALIREZARAJABIRAD در چهارشنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۰ ساعت 8:10 | لینک ثابت |
 

  

۲۶ کوه‌نورد خارجی در همایش صعود زمستانی بین‌المللی به «دماوند»

                         

همایش صعود زمستانی بین المللی به «دماوند» گرامی‌داشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و یادواره‌ی شهدای غدیر به ویژه سردار شهید «حسن تهرانی مقدم» (عضو هیئت‌رئیسه فدراسیون) با حضور کوه‌نوردان منتخب استان‌های سراسر کشور و ۲۶ کوه‌نورد خارجی از ۶ تا ۱۱ بهمن ماه برگزار خواهد شد.

این‌گزارش حاکی‌ست: تاکنون ۲۶ کوه‌نورد زن و مرد خارجی از کشورهای اسپانیا، نپال، روسیه، آذربایجان، ارمنستان و ترکیه که در میان آنها چهره‌های شاخصی به چشم می‌خورند؛ به منظور شرکت در این رویداد بین‌المللی اعلام آماده‌گی و ثبت‌نام کرده‌اند.

گفتنی است: آئین افتتاحیه‌ی این همایش و صعود، روز جمعه ۷ بهمن ماه از ساعت ۸ صبح در محل مجتمع کوهستانی «پلور» برگزار خواهد شد.

پایگاه فدراسیون

------------------------------------------------

   

حادثه ی منجر به فوت "کریم نادعلیان" در جبهه شمالی "دماوند"

                                     

با تاسف خبردار شدم که کریم نادعلیان کوهنورد اراکی و عضو تیم ماناسلو ۱۳۹۰ در دامنه های شمالی دماوند سقوط کرده و جان باخته است.

او روز سه شنبه ۴ بهمن ماه ۱۳۹۰ به دلیل سقوط در منطقه ی "یال داغ" دماوند؛ جان خود را از دست داد.

انجمن کوه‌نوردان  و من وکوه این حادثه تلخ و فقدان او را به خانواده او و جامعه کوهنوردی تسلیت میگوید.

                                                                                   من وکوه

نوشته شده توسط ALIREZARAJABIRAD در دوشنبه دهم بهمن ۱۳۹۰ ساعت 22:32 | لینک ثابت |
 

    
     اردوي دو روزه آمادگي تيم كلني آقايان و بانوان  
 اردوی آمادگی تیم کلنی بانوان و آقایان در روز پنجشنبه 13/11/90 بمدت 2 روز برگزار می¬گردد. کلیه اعضاء تیم موظفند حداکثر تا تاریخ سه شنبه 10/11/90 ضمن واریز مبلغ یکصد و پنجاه هزار ریال به حساب هیات کوهنوردی خراسان رضوی و ارائه فیش آن به کارگروه هیمالیانوردی آمادگی خود را برای اردوی مذبور اعلام نمایند. ضمنا به همراه داشتن کلیه لوازم و تجهیزات زمستانی از جمله کفش، روپوش، کرامیون، کلنگ، چادر ارتفاع و ... الزامی می¬باشد.

  ---------------------------------------------------

    
         فراخوان دوره كارآموزي اسكي كوهستان  
 به اطلاع مي‌رساند، فدراسيون كوه‌نوردي و صعودهاي ورزشي در نظر دارد به منظور توسعه كمي و كيفي و ارتقاي سطح آموزش در سراسر كشور دوره كارآموزي اسكي كوهستان را به شرح زير برگزار ‌نمايد.
- زمان برگزاري دوره: روز سه‌شنبه 25/11/90 تا روز جمعه 28/11/90
- زمان و مكان پذيرش: ساعت 8:30 صبح ـ زائرسراي گردنه امام‌زاده هاشم
- آخرين مهلت ثبت‌نام: پايان وقت اداري روز چهارشنبه 19/11/90
-شرايط حضور در دوره: تسلط به اسكي آلپاين (داخل پيست) و داشتن تجربه كوه‌نوردي در فصل زمستان
-شرايط قبولي در دوره: اخذ نمره 14 در آزمون كتبي پايان دوره و نمره 12 در ارزيابي كليه پارامترهاي عملي در طي برگزاري دوره
- هزينه دوره: واریز مبلغ 000/100/2 ریال به حساب شماره 0106008114002 سیبا بانک ملی کد 98 شعبه پیام انقلاب اسلامی.
- مدارک مورد نیاز:
1) رونوشت شناسنامه، 2)رونوشت كارت ملي، 3)دو قطعه عكس 4×3، 4) اصل كارت بيمه ورزشي سال 90، 5) اصل گواهی صحت و سلامت، 6) معرفي‌نامه از هيئت استان7) اصل فيش واريزي
- لوازم مورد نیاز: لوازم اسكي كوهستان شامل: چوب، فيكس، كفش، كرامپون، باطوم، پوست و همچنين دستگاه فرستنده و گيرنده امواج (Transiver)، بيل، ميل سونداژ
تذكر:
ـ وجه واريزي و مدارك ارسالي قابل استرداد نمي‌باشد.
ـ در صورت كسري لوازم، امكان تهيه تعدادي محدود به صورت موقت، با هماهنگي قبلي وجود دارد
منبع: سایت فدراسیون

  -----------------------------------------------------------

  
        صعود كوهنوردان نيشابوري به قله دماوند و تفتان  
 كوهنوردان نيشابوري موفق شدند هفته گذشته در دو برنامه جداگانه به قله دماوند و تفتان صعود كنند. به گزارش هيئت كوهنوردي شهرستان نيشابور تيم 10 نفره اي از كوهنوردان با تجربه نيشابور به سرپرستي محمد قاراچشمه در 23 دي ماه عازم دماوند شدند تا بلندترين قله ايران را در زمستان صعود كنند كه پس از 3 روز تلاش و با توجه به شرايط نامناسب آب و هوايي 4 نفر از اين تيم  موفق به صعود قله دماوند شدند. لازم به ذكر است كه به دليل شرايط سخت آب و هوايي تيم نيشابور  تنها تيم حاضر در منطقه بود. در برنامه اي ديگر در مورخه 28/10/90، اعضاي هيئت كوهنوردي نيشابور در دو بخش بانوان و آقايان موفق به صعود قله تفتان شدند در اين برنامه 5كوهنورد خانم و 27 كوهنورد آقا حضور داشتند.

  -------------------------------------------------------------

                
اعلام نفرات برتر مسابقات سنگنوردي قهرماني استان  

مسابقات قهرماني سنگنوردي خراسان رضوي پس از دو روز رقابت بين 35 سنگنورد استان و در سه رشته ورزشي روز گذشته در مجموعه ورزشي كارگران مشهد به پايان رسيد و قهرمانان هر رشته معرفي شدند. به گزارش روابط عمومي هيئت كوهنوردي و صعودهاي ورزشي خراسان رضوي، مسابقات سنگنوردي قهرماني استان كه از روز 5شنبه 29 دي ماه در مجموعه ورزشي كارگران مشهد آغاز شده بود روز گذشته با اعلام نفرات برتر هر رشته ورزشي به پايان رسيد. در اين مسابقات كه 35 سنگنورد از شهرستان هاي استان خراسان رضوي شركت كرده بودند ورزشكاران در سه رشته ورزشي بولدرينگ، سرطناب و سرعت به رقابت پرداختند. اين دوره مسابقات سنگنوردي استان در حالي برگزار شد كه تعدادي از مسئولين استاني نيز در آن حضور يافتند. خوش باطن معاون مديركل ورزش و جوانان خراسان رضوي، رئيس تربيت بدني وازرت كار، محمدي رئيس تربيت بدني اداره كار استان، مهندس كريميان شهرداري مشهد و روساي شهرستان هاي تربت جام و فريمان و پيشكسوتان كوهنوردي استان از جمله مسئوليني بودند كه در طول برگزاري اين مسابقات از نزديك در جمع سنگنوردان قهرمان حضور پيدا كردند. لازم به توضيح است كه نفرات برتر اين مسابقات جهت حضور در مسابقات بين المللي جام فجر به زنجان اعزام مي گردند. نتايج به دست آمده در هر رشته به قرار زير است:
رشته بولدرينگ:
نفر اول: حميدرضا توزنده جاني از تيم آتش نشاني نيشابور
نفر دوم: فريد همتي از نيشابور
نفر سوم: سعيد همتي از تيم آتش نشاني نيشابور
رشته سرطناب:
نفر اول:  حميدرضا توزنده جاني از تيم آتش نشاني نيشابور
نفر دوم: سعيد همتي از تيم آتش نشاني نيشابور
نفر سوم: محمدرضا صالح آبادي از تيم آتش نشاني نيشابور
رشته سرعت:
نفر اول : حمیدرضا توزنده جانی از آتش نشانی نیشابور
نفر دوم : عمادثمره مرادي مشهد
نفر سوم : سید علی رشید آبادی نیشابور

رده نونهالان:

نفر اول: ابولفضل حسن پور مشهد
نفردوم: هاشم گوهرشادي نيشابور
نفرسوم: امين فتح آبادي نيشابور 

  

                                                من وکوه

نوشته شده توسط ALIREZARAJABIRAD در دوشنبه دهم بهمن ۱۳۹۰ ساعت 22:24 | لینک ثابت |
 

  
 
         فرم پذیرش و ثبت نام صعود سراسری شیرباد  

         دریافت فرم ثبت نام       

شرایط ثبت نام :

۱- معرفی نامه از باشگاه یا گروه

۲- تکمیل فرم ثبت نام

۳-گواهی صحت وسلامت

۴-ارائه اصل کارت بیمه ورزشی

۵- ارائه فیش واریزی به مبلغ ۱۰۰۰۰تومان به حساب جاری ۲۷/۸۱۹۲۲۶ بانک ملت سه راه جم بنام هیات کوهنوردی استان

تذکرات مهم:

۱- در خصوص آمادگی جسمانی و فنی شرکت کنندگان و لوازم انفرادی و گروهی تیم اعزامی با توجه به فصل زمستان و شرایط ویژه

منطقه دقت لازم صورت گیرد.

  

                                                                من وکوه

 
 
 
نوشته شده توسط ALIREZARAJABIRAD در دوشنبه دهم بهمن ۱۳۹۰ ساعت 22:4 | لینک ثابت |
 

                               لاشه شناور غرق شده در سواحل بندرعباس پیدا شد؛ اجساد 9 مسافر پیدا شد

شناور مسافری در نزدیک سواحل بندر عباس براثر طوفان وتمام شدن بنزین غرق شد وتعداد ۱۶ نفر

از ۲۲ نفر مسافرین این شناور که اکثرا" مشهدی  وچند تن از همنوردان مشهدی نیز دربین آنها بودند

این اتفاق در غروب شنبه شب اتفاق افتاد

آخرین اسامی کشته شدگان بشرح زیر می باشد:

 اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان اسامی 16 قربانی شناور غرق شده در آبهای بندرعباس را اعلام کرد.

اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان اسامی 16 قربانی شناور غرق شده در حوالی بندرعباس را اعلام کرد.

1- حسین پرتوی
2- شهلا صالحی زاده
3- بهمن پیرعطاء
4- فریبا جنتی
5- ابوطالب فرخی
6- نیلوفر فرخی
7- محمد رضا نوفرستی
8- آذر کمیلی
9- حسین پیرعطاء
10- طوبی کمیلی
11- نیره الفتی
12- شهناز الفتی
13- حسن عالمی
14- فرخ السادات طباطبایی
15- بهجت تعالی مقدم
16- آقای تاج بخش

محمد نظم آرا، مهدی نو فرستی، حسن مرادیان و تاج اعظم بهادری در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس تحت مراقبت و مداوا قرار دارند. همچنین ناخدای شناور در پاسگاه اسکله حقانی بازداشت است.

اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان اعلام کرد همچنان جستجو برای یافتن یک مسافر دیگر این شناور ادامه دارد

              من وکوه این ضایعه رابه جامعه کوهنوردی وتمامی خانواده های این عزیزان تسلیت می گوید

                                                                      من وکوه

نوشته شده توسط ALIREZARAJABIRAD در دوشنبه سوم بهمن ۱۳۹۰ ساعت 7:23 | لینک ثابت |
 

            

شهادت حضرت امام رضا(ع) ولی نعمت ما مشهدی ها وهمه مسلمین جهان بر شما همنورد عزیزم تسلیت باد

                                                        من وکوه

نوشته شده توسط ALIREZARAJABIRAD در دوشنبه سوم بهمن ۱۳۹۰ ساعت 7:10 | لینک ثابت |
 

 
          اطلاعيه هيئت كوهنوردي خراسان رضوي: برگزاري صعود سراسري استاني به مناسبت ايام مبارك فجر  

 رياست محترم اداره ورزش و جوانان...
هيئت كوهنوردي و صعودهاي ورزشي
سلام عليكم
با احترام پيرو نامه شماره 15796/50 مورخه 13/10/90 و هماهنگي هاي انجام شده توسط هيئت كوهنوردي خراسان رضوي، به اطلاع مي رساند صعود سراسري كوهنوردان استان به مناسبت گراميداشت ايام پيروزي انقلاب اسلامي و دهه مبارك فجر به ميزباني شهرستان طرقبه شانديز از تاريخ 19 الي 21 بهمن ماه 90 برگزار مي گردد.
لذا مقتضي است هيئت كوهنوردي شهرستان ها ضمن اطلاع رساني لازم و به موقع نسبت به معرفي تيم منتخب شهرستان، اقدامات لازم را به عمل آورند.
نكات قابل توجه:
1. هر تيم در بخش آقايان و بانوان مي بايست داراي سرپرست با تجربه باشد.
2. برگزاري يك اردوي آمادگي جهت هماهنگي تيمي توسط سرپرستان تيم ها
3. سرپرستان تيم ها با توجه به شرايط زمستان ضمن آماده سازي شركت كنندگان، لوازم انفرادي و گروهي تيم هاي خود را بررسي و نفرات را نسبت به شرايط برنامه توجيه نمايند.
                                                                                                  حسين اماني
                                                                                                  رئيس هيئت استان
----------------------------------------------------------------------

   
گردهمايي يك‌روزه داوران با حضور مدرس اعزامي از IFSC  
 

كارگروه صعودهاي ورزشي به منظور انتقال تجربيات و ارتقاي سطح داوران صعودهاي ورزشي، گردهمايي يك‌روزه داوران را با حضور مدرس اعزامي از IFSC به شرح زير برگزار مي‌نمايد:
- زمان و مكان برگزاري: چهارشنبه مورخ 12/11/90 ـ زنجان، مجموعه ورزشي انقلاب.
- مكان پذيرش: دفتر هيئت كوه‌نوردي و صعودهاي ورزشي استان زنجان (مجموعه ورزشي انقلاب).
- مدرس: Fabrizio Minnino از كشور ايتاليا، مدير كميسيون مقامات اجرايي فدراسيون جهاني سنگ‌نوردي (IFSC) و يكي از رؤساي هيئت داوران حال حاضر فدراسيون جهاني.
- برنامه اجرايي گردهمايي:
ـ ساعت 8 الي 10  پذيرش
ـ ساعت 10 الي 13  بخش اول گردهمايي
ـ ساعت 13 الي 14   نماز، ناهار، استراحت
ـ ساعت 14 الي 17  بخش دوم گردهمايي
ـ ساعت 18   آزمون (اختياري)
- مدارك موردنياز: معرفي‌نامه از هيئت استان، رونوشت حكم داوري، يك قطعه عكس 4×3 جديد، همراه داشتن كارت بيمه ورزشي سال جاري، ارائه فيش واريزي به مبلغ 000/150 ريال به حساب شماره 0106008114002 سيبا شعبه پيام انقلاب اسلامي، كد 98؛ بنام فدراسيون كوه‌نوردي و صعودهاي ورزشي.
- مطالب آموزشي و سئوالات اين گردهمايي به زبان انگليسي خواهد بود.
- آزمون پايان گردهمايي فوق اختياري و براي آن دسته از داوراني كه مايل به تعيين سطح و ارتقاي دانش و مهارت‌هاي خود براي دوره‌هاي برون‌مرزي هستند توصيه مي‌شود.
- نمرات آزمون گردهمايي هيچ تأثيري در جايگاه فعلي داوران نخواهد داشت.
- در پايان گردهمايي گواهي حضور ارائه مي‌گردد.
- نتايج آزمون نيز به شركت‌كنندگان اعلام مي‌شود.
- تمامي داوراني كه جزو كادر اجرايي مسابقات جام فجر هستند ملزم به شركت در گردهمايي فوق مي‌باشند.
- شركت در اين گردهمايي براي تمامي داوران صعودهاي ورزشي آزاد است.
- علاقمندان محترم لازم است حضور خود را حداكثر تا تاريخ 6/11/90 به فدراسيون كوه‌نوردي و صعودهاي ورزشي و يا به نشاني babak zia@yahoo.com این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید   اعلام نمايند.
مقتضي است هيئت‌هاي كوه‌نوردي و صعودهاي ورزشي ضمن اطلاع‌رساني مراتب فوق در سطح استان حمايت لازم را نيز مبذول نمايند.

منبع: سايت فدراسيون

-----------------------------------------------------------------------------

26 کوه‌نورد خارجی در همایش صعود زمستانی بین‌المللی به دماوند  
 

همایش صعود زمستانی بین المللی به «دماوند» گرامی‌داشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و یادواره‌ی شهدای غدیر به ویژه سردار شهید «حسن تهرانی مقدم» (عضو هیئت‌رئیسه فدراسیون) با حضور کوه‌نوردان منتخب استان‌های سراسر کشور و ۲۶ کوه‌نورد خارجی از ۶ تا ۱۱ بهمن ماه برگزار خواهد شد.

این‌گزارش حاکی‌ست: تاکنون ۲۶ کوه‌نورد زن و مرد خارجی از کشورهای اسپانیا، نپال، روسیه، آذربایجان، ارمنستان و ترکیه که در میان آنها چهره‌های شاخصی به چشم می‌خورند؛ به منظور شرکت در این رویداد بین‌المللی اعلام آماده‌گی و ثبت‌نام کرده‌اند.

گفتنی است: آئین افتتاحیه‌ی این همایش و صعود، روز جمعه ۷ بهمن ماه از ساعت ۸ صبح در محل مجتمع کوهستانی «پلور» برگزار خواهد شد.
منبع: سايت فدراسيون

  -----------------------------------------------------

        
برگزاری دوره کارآموزی مقدماتی برف ویژه آقايان و بانوان  
 

 

 

اداره محترم ورزش و جوانان  شهرستان ..................
هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی

با سلام
        بدينوسيله به اطلاع مي‌رساند كارگروه كوه‌نوردي اين هيئت در راستاي اجراي تقويم سال 1390 ،در نظر دارد دوره کارآموزی مقدماتی برف ویژه آقايان و بانوان را برگزار نمايد. لذا از کلیه متقاضیان دعوت می شود روزهای یکشنبه و سه شنبه ساعت 16 الی 18  با در دست داشتن کلیه مدارک به هیئت استان مراجعه و ثبت نام نمایند.
لازم به ذکر است کلاسها  به محض رسیدن به حد نصاب برگزار خواهد شد.
توجه: متقاضیان شهرستانی می توانند فیش واریزی خود را فکس و ثبت نام نمایند و اولین روز تشکیل کلاس مدارک کامل خود را به کارگروه کوهنوردی ارائه نمایند.

مدارك مورد نیاز:
1- رونوشت مدرک کارآموزی کوهپیمایی
2- یک برگ رونوشت كارت بيمه ورزشي سال 1390
3- گواهي صحت و سلامت
4- یک قطعه عكس 4 × 3
5- یک برگ رونوشت شناسنامه
6- یک برگ رونوشت کارت ملی
7- معرفي‌نامه از هيئت شهرستان
8-   اصل فيش واريزي به مبلغ  700000 ریال به حساب شماره 27/819226 بانك ملت شعبه جم به نام هیئت کوهنوردی استان
لوازم و تجهيزات موردنياز:
نوشت‌افزار ـ كمك‌هاي اوليه‌ ـ تغذيه براي مدت دوره ـ لوازم فني موردنياز (لوازم فني بايد داراي استاندارد UIAA  و CE باشد.)

حسین امانی

رئیس هیئت
 
                                                                                                                                                     

  

                                                                                              من وکوه

  

نوشته شده توسط ALIREZARAJABIRAD در شنبه یکم بهمن ۱۳۹۰ ساعت 7:44 | لینک ثابت |
 

 در تاریخ ۲۹/۱۰/۱۳۹۰ تیم مشترکی از کوهنوردان باشگاه کوهنوردی احد مشهد + هیئت کوهنوردی شهرستان کاشمر + گروه کوهنوردی آفتاب شاندیز از شهرستان طرقبه شاندیز ساعت ۱۶ روز پنجشنبه مشهد را به مقصد تهران و پایگاه رینه برای صعود به قله ۵۶۷۱ متری دماوند ترک کردند اسامی این عزیزان بشرح زیر می باشد:

۱-جواد اکبری باشگاه کوهنوردی احد مشهد

۲-     جواد سیدی  =          =              =

۳-   سهراب اکبری          =                =

۴-    فاطمه مختاری    =                 =

۵-    مهرداد شاهین راد  =       =      =

۶-   =    محمد     اکبری      =      =       =

۷- مهدی علیزاده   گروه کوهنوردی آفتاب شاندیز

۸-  احسان حسن نژاد     =              =

۹- ابوالفضل کهدویی        =              =

۱۰- ناصر نجاتی       =                        =

۱۱- مجید وطنی باف   هیئت کوهنوردی کاشمر

۱۲- ابوالفضل رحیمی    =         =           =

۱۳- محسن سوریان     =         =           =

۱۴- نوید دشتبان       =             =         =

۱۵- مرتضی دلاوری     =           =         =

۱۶- صادق   ثنایی       =        =            =

برای این عزیزان آرزوی سلامتی وموفقیت داریم

                                                          من وکوه

                                         

همچنین روزهای ۲۹ و ۳۰ دیماه مسابقات سنگنوردی انتخابی استان در رشته های بولدرینگ وسرعت در سنین مختلف  در سالن ورزشی کارگران مشهد برگزار گردید که متعاقبا" اسامی نفرات برگزیده اعلام خواهد شد

                                                                          من وکوه

 

نوشته شده توسط ALIREZARAJABIRAD در شنبه یکم بهمن ۱۳۹۰ ساعت 7:33 | لینک ثابت |
 
business articles